قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
موسیقی ایرانینوازندگان

کلنل علینقی وزیری

 

بسته دام – روح انگیز

دختر من

اصفهان

گنجیشک

ژمناستیک موزیکال

نیمه شب

راه عشق

رینگ شوشتری

فشاری

 

علینقی وزیری، معروف  به «کلنل»(۱۲۶۵ – ۱۳۵۸)

موسیقی‌دان و آموزگار موسیقی و از پیشگامان آهنگ‌سازی برای اجرای ارکستری موسیقی ایرانی بودعلینقی وزیری یکی از فرزندان بی‌بی‌خانم استرآبادی، نویسنده، بنیان‌گذار اولین دبستان دخترانه و یکی از نخستین پیشگامان حقوق زنان ایران بود. از دیگر خواهر و برادران علینقی می‌توان حسنعلی وزیری، مولود وزیری، خدیجه افضل وزیری، علیرضا وزیری را نام برد او در سال ۱۳۰۳ کلوپ موزیکال را تأسیس کرد که در این کلوپ هفته‌ای یکبار با شاگردان خود کنسرت می‌داد. وی در سال ۱۳۰۴ اقدام به برگزاری سلسله کنسرت‌ها و سخنرانی‌هایی در زمینه هنر و زیبا شناسی موسیقی کرد. ریاست مدرسه موسیقی در سال ۱۳۰۷ به او محول شد و در حدود سال ۱۳۱۳ در اثر جدیت در امر آموزش موسیقی توانست تدریس سرود را در برنامه درسی آموزش و پرورش دوره دبستان بگنجانداو تا آغاز جنگ جهانی دوم در مقام ریاست مدرسه عالی موسیقی انجام وظیفه کرد و سپس از کار کنار گذاشته شد. وی در این دوران به تألیف کتاب‌هایی در زمینه‌های مختلف موسیقی پرداخت و مدتی نیز به عنوان استاد ممتاز، در دانشگاه زیباشناسی هنرتدریس کرداو (پدید آورنده سرود ای ایران) بودو شخصاْ آهنگ نفت را به مناسبت ملی شدن نفت ایران ساخت که یک بار از رادیو ایران در همان زمان نیز پخش

شد.علینقی وزیری در سال ۱۳۵۸در تهران درگذشت.

به خاطر سابقه کار نظامی خود بیشتر به «کلنل» معروف بود. ایرج میرزا در وصف او در منظومه زهره و منوچهر از زبان زهره گفته‌است:

من کلنل را کلنل کرده‌ام پنجه او رهزن دل کرده‌ام

نام مجازیش علی‌النقی است نام حقیقیش ابوالموسیقی است

آثار مکتوب: دستور تار وسه تار (دو جلد)، دستور ویولون (2 جلد)

موسیقی نظری (۳جلد)، در عالم موسیقی وصنعت (مجموعه خطابه‌ها)، سرودهای مدارس، زیبا شناسی در هنر وطبیعت (ترجمه و اقتباس)، تاریخ عمومی هنر و زیبا شناسی، سرودها از پندهای سعدی و مجموعه نوشته‌های پراکنده (به کوشش سید علیرضا میرعلی نقی).

آثار صوتی: صفحات گرامافون، شامل تکنوازی‌های تار، همنوازی ها(با ساز/ ارکستر / آواز) از ساخته‌های خود همراه کلام حسین گل گلاب و دیگران. بازسازی شده‌ها توسط ارکستر بزرگ رادیو تهران، به رهبری روح الله خالقی و جواد معروفی.

از راست به چپ: علینقی وزیری. مهرانگیز ملاح. حسینعلی ملاح. حسین بهزاد

 

 

 

 

منابع:

· علینقی وزیری موسیقیدان فرهنگ‌ساز (به مناسبت صدمین سالروز درگذشت)،

خسرو ملاح، روزنامه اعتماد (بازنشر در وبگاه آفتاب، ۱۸ آبان ۱۳۸۶)

1. ↑ مهرانگیزملاح : زنان پیشگام ایرانی: افضل وزیری دختر بی‌بی خانم استرآبادی.

به کوشش زیبا جلالی نائینی و افسانه نجم‌آبادی.

تهران: نشر شیرازه، ۱۳۸۵، ISBN 964-7768-38-9. ‏

برگرفته از :

رده‌های صفحه: بی‌بی‌خانم استرآبادی | نوازندگان تار | آهنگسازان اهل ایران | موسیقی‌دانان اهل ایران | زادگان ۳۰۳۱ | درگذشتگان ۱۳۸۵

http://natali123.persianblog.ir/post/99

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن