قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
موسیقی ایرانینوازندگان

فریدون حافظی

تار فریدون حافظی ضرب ناصر افتتاح

تکنوازان شماره 365 در ماهور

فریدون حافظی از نوازندگان موسیقی سنتی ایران
در سال 1305 در کرمانشاه در خانواده ای هنردوست بدنیا آمد. پدرش مردی درویش و وارسته بود و دورش را عده ای از دوستان هنرمند و اهل شعر گرفته بود.

 

همیشه در منزل آنها درباره شعر و هنر، بخصوص موسیقی بحث می کردند و با تاری که در منزل آنها بود گاهی شور و حالی به مجلس می دادند.
پس از رفتن دوستان پدر، فریدون، با پنجه های کوچک خود شروع به نواختن تار می کرد و آنقدر این کار را ادامه داد تا توانست قطعاتی را که از دوستان پدرش شنیده بود ، بنوازد.
در سال 1323 فریدون حافظی برای گذراندن کلاس ششم از کرمانشاه به تهران آمد. یکروز آگهی هنرستان موسیقی ملی توجهش را جلب کرد و برای یادگیری نت و تکمیل هنرش جهت نام نویسی به این هنرستان می رود و در آنجا موسی خان معروفی استاد بنام تار این هنرستان از او امتحان بعمل آورد. وقتی فریدون شروع به زدن تار می نماید، موسی معروفی از زدن او بسیار خوشش می آید و صورت او را بوسیده و تار مخصوص خود را به او می بخشد و می گوید:
« بیا جوان از تار من استفاده کن ما دیگر پیر شده ایم و حالا دیگر نوبت شما جوانهاست » .
حافظی هم اکنون این تار را که از بهترین تارهای ایران است و از ساخته های یحیی خان استاد و سازنده تار در ایران می باشد را دارد. او پیشرفت خود را مرهون تشویق ها و مهربانیهای موسی خان معروفی، پدر جواد معروفی می داند.
حافظی علاوه بر تار به نواختن سه تار هم مهارت کامل دارد او اولین برنامه رادیویی خود را روز شنبه 23 آذر 1323 اجرا کرد و پس از آن با ارکستر استاد مهدی خالدی شروع به همکاری نمود و سپس برای شرکت در برنامه گلها دعوت شد.
حافظی به تمام دستگاههای موسیقی سنتی ایران علاقمند است ولی در بین آنها شیفته دستگاه همایون است.
او آهنگهای بسیاری ساخت که اکثر آنها از بهترین آهنگهای ایران شناخته شده اند.

او 50 سال پیشینه تدریس تار و سه‌تار دارد

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن