قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
موسیقی ایرانینوازندگان

جهانگیر ملک

 

 

ضرب جهانگیر ملک

 

جهاگیر ملک در 29 بهمن سال 1311 درتهران دنیا آمد. پس از طی دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی، وارد دبیرستان دارالفنون شد و موفق به اخذ دیپلم شده در همین زمان علاقمند به نواختن ضرب گردید و در منزل به کار تمرین مشغول شد.
منزل زنده یاد حسین تهرانی در کوچه آبشار نزدیک منزل ملک بود و جهانگیر از این موقعیت استفاده سرشاری برد. روزهایی که حسین تهرانی از منزل خارج می شد، او استاد را با نگاهی ستایش انگیز دنبال می کرد و خجالت می کشید که موضوع عشق و علاقه خود را در خصوص نواختن ضرب را با وی در میان بگذارد. رفته رفته حس کنجاوی استاد تهرانی تحریک شده و روزی از وی می پرسد: « شما چرا همیشه مواظب حال و حرکات من هستید آیا کاری با من دارید؟ »

ملک با خجالت جواب می دهد: « بله، می خواستم اگر برایتان امکان داشته باشد آموختن ضرب را به من بیاموزید. »
استاد حسین تهرانی می پرسد: « منزل شما کجاست آیا می توانی هر روز برای تمرین بیایی؟ »
ملک جواب می دهد: « در همین کوچه آبشار و در همسایگی شما » استاد که شوق و علاقه جهانگیر را در چهره او می بیند، قبول می کند که وی را تحت تعلیم قرار دهد و از آن زمان تا سال 1330 از محضر استاد تهرانی تعلیم می گیرد.
در سال 1330 توسط استاد علی تجویدی به رادیو راه می یابد و در حضور مشیر همایون شهردار که در آن موقع، رئیس شورای موسیقی بود، قطعاتی را با ضرب اجرا می کند که مورد توجه آقای شهردار قرار می گیرد و بلافاصله وی را در ارکستر مخصوص خودش بنام ارکستر ویژه شرکت می دهد.
جهانگیر ملک پس از چندی به ارکسترهای شماره 1 به رهبری حسینعلی ملاح و مهدی مفتاح و غلامحسین بنان، شماره 2، به رهبری مجید وفادار و علی تجویدی، شماره 3، به رهبری پرویز یاحقی و همایون خرم، شماره 4، به رهبری عباس شاپوری، شماره 5، به رهبری بزرگ لشکری و جواد لشکری و ارکستر، شماره 6 به رهبری حبیب الله بدیعی دعوت و همکاریش را با این ارکسترها شروع می کند.
ملک پس از چندی توسط حبیب الله بدیعی به برنامه گلها راه یافت و همکاری خود را با این برنامه شروع کرد که یکی از نوازندگان خوب این برنامه به حساب می آمد.
جهانگیر ملک در کلاس آموزش ضرب، شاگردان زیادی را به فن نواختن ضرب آشنا کرد.

http://www.harmonytalk.com/id/786

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن