قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
موسیقی ایرانینوازندگان

مشیرهمایون شهردار

حبیب اله مشیرهمایون شهردار

 

فرزند نصرالله خان سپه سالاری در سال ۱۲۶۴ متولد شد. وی از شش سالگی نواختن پیانو را آغاز کرد. فراگیری تار را نزد آقا حسینقلی  و میرزا عبدالله ، نی را نزد نایب اسدالله ، پیانو را نزد سالار معزز و سنتور را نزد محمدصادق خان به پایان رساند.

از جمله فعالیت های هنری وی می توان به ضبط آهنگ های ایرانی در لندن اشاره کرد. همکاری با رادیو به مدت ٢٢ سال که ده سال  اول بعنوان نوازنده پیانو،  ده سال بعد مسئول برنامه های موسیقی ایرانی و  دو  سال نیز مشاور هنری بود.  او ارکستری به نام «ارکستر ویژه» نیز تشکیل داده بود.  یکی از معروف ترین آثار نوازندگی او ترانه ” مرا ببوس “ است. مشیر همایون علاوه بر نوازندگی در آهنگسازی نیز دست داشت . وی تعدادی ” اپرت “ نیز تصنیف کرده است که شعر و آهنگش از خود اوست. مشیر همایون در “اپرت “ روش خاصی داشت . از ” اپرت “ های معروف او می توان به  یوسف و زلیخا ، خسرو و پروانه اشاره کرد.

” دوستان شرح پریشانی من گوش کنید” یکی از ترانه های ” اپرت “ یوسف و زلیخا است که سال های سال مردم آن را زمزمه می کردند و به یاد می آورند.

بعد از مدتی  به انجمن اخوت راه یافت و در کنسرت های آن انجمن پیانو نواخت . صفحه گرامافون دشتی و راست پنجگاه که سولو نواخته شده است، از نظر اجرا و فضای ایرانی شان جزو آثار شاخص او به شمار می آیند.

در سال ١٢٨٨ کنسرتی به منفعت حریق زدگان آمل و کنسرت دیگری برای ترمیم خرابی های حریق بازار در خانه ظهیرالدوله تشکیل گردید که رئیس ارکستر ، غلامحسین درویش بود و مشیر همایون و سالار معزز نوازندگان پیانو بودند. اولین قطعه ای که نوشت و به شکل پانتومیم اجرا شد ، ” باغ شاه “ نام داشت که بعد از دوره استبداد صغیر در انجمن اخوت بازی شد. در سال ١٢٩۶ نمایشنامه ای به نام ” بیچاره ارومی “ به مناسبت کشتار و به آتش کشیدن شهر ارومیه به دست سربازان روسی نوشت و همراه با کنسرت ، با شرکت دوستان خود ، درویش خان و رکن الدین خان مختاری به منفعت خیریه نمایش داده شد.قطعه دیگر نمایشی است به  نام   ” دمپخت فری “ که بعد از سال قحطی ١٢٩۶ در تالار ” گراند هتل “ اجرا شد. وجه تسمیه نمایشنامه برای این است که در آن زمان بواسطه کمبود باران سال های قبل ، قحطی سختی در تهران شد و برای کمک به بینوایان به جای نان به مردم دمپختک می دادند،  این نمایشنامه با کنسرتی همراه بود که خواننده آن دایی مشیر همایون شهردار ، رضا قلی خان بود . پس از درویش خان ، مشیر همایون شهردار جز کسانی بود که ذوق آهنگسازی داشت ولی به دلیل اینکه نت نمی دانست و شاگرد و کلاسی هم نداشت ، این آهنگ ها انتشار نیافت.

سبک نواختن پیانو وی ، سبک خاصی بود که شباهت زیادی به سنتور داشت. دلیلش هم شاگردی استاد محمدصادق خان بود. او ردیف موسیقی را بوسیله سنتور آموخت و عینا روی پیانو تقلید کرد.

مشیر همایون شهردار  در یازدهم بهمن ماه ١٣۴٨ در سن ٨۴ سالگی به علت عارضه پارکینسون در گذشت و در قبرستان ظهیرالدوله به خاک سپرده شد.

روحش شاد و یادش گرامی باد

برگرفته:

http://www.khanevadeyema.com

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن