قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
موسیقی ایرانینوازندگان

انوشیروان روحانی

تولدت مبارک

سلطان قلبم

خاطرخوام میدونم

پنجره ها

تندر

سیاوش

بچه شیرین من

مادر

بی وفا – قلب بچه –الس

انوشیروان روحانی پنجشنبه یکم مرداد 1319 در یک خانواده‌ای هنرمند، در رشت به دنیا آمد. او متعلق به خانواده‌ای است که هنر موسیقی را تا حد زیادی صاحب راه و روشی خاص و به یادماندنی کرده‌اند.

پدرش رضا روحانی مهندس کشاورزی، در استان گیلان بود که در کار نواختن ویلون و سرودن شعر نیز تجربیات زیادی داشت. مهندس روحانی، برای فرزندان دیگر خود به نام‌های اردشیر روحانی ، شهرداد روحانی، شهریار روحانی نیز پدری مهربان و دلسوز و معلّمی سخت گیر بود. فرزندانش نیز هر کدام در موسیقی پیشرفت شایان توجهی نموده‌اند. اردشیر معلم پیانو است که یکی از آهنگهایش آرم برنامه سلام صبح به خیر رادیو می‌باشد. شهداد آهنگساز و رهبر ارکستر سمفونیک یکی از کشورهای خارج می‌باشد. و بیشتر آهنگهای «انوش» را وی تنظیم کرده‌است و شهریار روحانی که فرغ التحصیل مدرسه موسیقی «وین» می‌باشد و یکی از چهره‌های خوب موسیقی نوین ایران می‌باشد.

انوشیروان روحانی پس از دو سال که مدّت مأموریت پدرش به پایان می‌رسد، به اتفاق خانواده به تهران می‌آید و در سه سالگی به جای اسباب بازی، یک ارگِ بادی دستی برای او می‌خرند و او که در آن هنگام بیش از سه سال نداشت سرگرم نواختن ساز می‌شود. سپس با راهنمایی پدر، و تداوم در راه فراگیری موسیقی ،آن قدر پیشرفت می‌کند که در سن شش سالگی در «جامعه باربد» که به سرپرستی شادروان اسماعیل مهرتاش اداره می‌شد، برنامه‌هایی اجرا می‌کند که مورد لطف و تشویق این استاد عالی قدر و مدعوین قرار می‌گیرد. انوشیروان روحانی در سن ۷ سالگی با راهنمایی‌های پدر، با خط «نت» آشنا می‌شود و در همین اوقات وارد هنرستان موسیقی شده و جواد معروفی استاد پیانوی ایران، تعلیم وی را بر عهده می‌گیرد.

انوشیروان از این تاریخ به بعد مدارج ترقی را به سرعت طی نموده و با آشنایی که پدر وی با اقای عباس شاپوری داشت به رادیو راه یافت و در ارکستر شاپوری برنامه‌هایی اجرا می‌کند. در اولین جلسه‌ای که «انوش کوچولو» را جهت اجرای برنامه به رادیو می‌برند به علت کوچکی و کوتاهی قد و قامتش، آقای صبحی مهتدی ایشان را به روی صندلی گذاشته تا سازش به میکروفن نزدیک شود. انوشیروان روحانی از سن یازده سالگی عضو روز مزد رادیو می‌شود و در سن هجده سالگی در کنسرواتور پاریس مشغول تحصیل و از این مرکز فارغ التحصیل می‌گردد و اولین آهنگی که می‌سازد و در رادیو اجرا می‌شود «اسرار ساز» نام داشت که پوران می‌خواند.

انوشیروان روحانی بیش از 25 سال نداشت که عضو شورای موسیقی رادیو می‌شود و تا آخرین سالی که در آن سازمان فعالیت داشت، این سمت را عهده دار بود. وی از اولین برنامه «گلها» با این برنامه همکاری فراوان داشت و رهبری ارکستر شماره ۸ به عهده ایشان بود. انوشیروان روحانی یکی از آهنگسازان خوب معاصر است که بیش از دویست آهنگ متنوع و جالب ساخت که اکثر آنها از معروف ترین آهنگ‌های زمان خود بود. روحانی در آهنگسازی ویژه فیلم و سینما نیز دارای آثار معروف و ارزنده‌ای می‌باشد. اولین بار در سال 1346 توسط وی «ارگ» به ایران می‌اید و شناسانده می‌شود.

استاد روحانی در سالهای اخیر در خارج از ایران اقامت دارند و به عنوان آهنگساز و رهبر ارکستر با ارکسترهای معروف جهان همکاری نزدیک دارند، که این امر نشان دهنده تسط ایشان بر سبکهای جهانی موسیقی از جمله موسیقی کلاسیک دارد.

انوشیروان روحانی در زمینه آهنگسازی از کودکی دست به تجربیاتی زد و ” اولین تانگوی“ وی در سن 6 سالگی ساخته شد. از معروف‌ترین قطعات استاد می‌توان به ” راز خلقت“ (دارم سؤالی از خدا) – تولدت مبارکمجنون توعاشق شدم من – اشاره کرد.

منابع:

۱- برگرفته از وب‌گاه هنر و موسیقی

۲- وب‌گاه گلهای رنگارنگ

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن