قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
خوانندگانموسیقی ایرانینوازندگان

عبداالوهاب شهیدی

 

بوی خاک

دیوانه شهر غریب

گرفتار

مجنون

من خراباتیم و باده پرست

مهر خاموشی

روزگاری من و دل

زندگی

عبدالوهاب شهیدی

متولد : مهر ماه 1301
محل تولد : بخش میمه اصفهان استاد عبدالوهاب شهیدی فرزند مرحوم حسن (صدرالاسلام) در میمه اصفهان در خانواده ای روحانی به دنیا آمد،
تحصیلات ابتدایی را در میمه و بقیه را در تهران به پایان رساند.
در سال 1318 به خدمت آموزش و پرورش به سمت آموزگاری درآمد و در سال 1320 به سربازی می رود و پس از پایان خدمت سربازی رسماَ به عنوان افزارمند در ارتش استخدام می شود.
وی از اوایل دهه 1320 فعالیت هنری خویش را آغاز نمود و در کلاس جامعه باربد زیر نظر استاد اسماعیل مهرتاش به فراگیری سنتور و عود و آواز پرداخت.
علاوه بر آواز استاد ، نوای عود ایشان که در اغلب آوازهای او شنیده می شود، بسیار جالب و دلنشین است و در واقع ساز تخصصی ایشان به شمار می رود.

شهیدی کار هنری را در سال 1322 در گروهی با نام “هنردوستان” شرکت کرده و درمدت سه سال تابلو موزیکال (مولانا، دید موسی یک شبانی را براه) و (گل و بلبل از اشعار حافظ) را اجرا و به روی پرده آورد .
عبدالوهاب شهیدی در سال 1339 در رادیو با برنامه ” گلها “ فعالیت و همکاری خود را شروع کرد و تا سال 1357 در بسیاری از این برنامه ها شرکت کرد و در طول این مدت آثار بزرگی از خود بر جای گذاشت ،
وی تاکنون هفت صفحه 33 دور از ساز سلوی خود پر کرده و برای شناساندن و آشنایی موسیقی اصیل و سنتی ایران سفرهایی به فرانسه ، انگلستان ، آمریکا و آلمان کرده و برنامه ای نیز در بزرگداشت مولانا جلال الدین در ترکیه بر مزار وی اجرا کرد که با شور و حالی خاص همراه بود.

سبک شهیدی قول و غزل نام دارد یعنی با حالت ریتمیک شعر را اجرا می کرد همچنین گاهی نغمه های محلی را نیز با ردیف های آوازی تلفیق می نمود و در اجرای آوازها و ترانه های محلی بختیاری نبوغ ویژه ای داشت و این آواز در اجراهای ایشان به وفور یافت می شود.

عبدالوهاب شهیدی ، احترام فوق العاده ای برای استاد آواز و ساز خود ” اسماعیل مهرتاش “ قائل است و پس از آن به اساتیدی چون:
مرتضی محجوبی، مهدی خالدی ، حبیب الله بدیعی ، علی تجویدی ، پرویز یاحقی ، حسین تهرانی، رضا ورزنده ، فرامرز پایور، اصغربهاری ، حسن کسایی ، حسن ناهید و جلیل شهناز عشق می ورزد.
از میان آهنگ هایی که تاکنون خوانده ، بیشتر از همه به ترانه محلی ” آن نگاه گرم تو” که تنظیم آن از استاد فرامرز پایور و شعر آن از هما میرافشار است علاقه دارد.

استاد عبدالوهاب شهیدی به همراه استادان اکبر گلپایگانی و حسین قوامی تنها خوانندگانی هستند که در همه سلسله برنامه های گلها از جمله گلهای جاویدان ، برگ سبز ، گلهای رنگارنگ ، یک شاخه گل ، گلهای تازه و موسیقی ایرانی شرکت داشته است.

استاد شهیدی چندین بار هم در برنامه های جشن هنر شیراز شرکت کرده و در این برنامه ها اجراهایی ناب با همکاری استادان جلیل شهناز ، فرامرز پایور ، اصغر بهاری ، حسین تهرانی ، رحمت الله بدیعی ، حسن ناهید و محمد اسماعیلی و … به یادگار گذاشته است.

به جرأت می‌توان گفت که عبدالوهاب شهیدی خواننده و نوازنده‌ی عود، علاوه بر آثار ماندگاری که در برنامه‌های «گل‌ها» از خود به جا گذاشته است، خدمت بزرگی به موسیقی این مرز و بوم کرد و آن پایه‌گذاری سبک ایرانی در نواختن بربط (عود) است. او به دور از هیاهو، طی سالیان دراز برای خدمت به موسیقی تلاش کرده و همواره از استفاده از موسیقی برای کسب نام و شهرت پرهیز کرده است. با وجود این، همیشه محبوب مخاطبان خاص خود بوده و جایگاه او نزد اهل دل محفوظ است.

گفت‌وگو با استاد عبدالوهاب شهیدی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن