قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
خوانندگانموسیقی ایرانی

یونس دردشتی

ساقی نامه

کسی که روی تو دیداست حال من داند

یونس دردشتی

یونس (یونا) دردشتی ، به سال 1288 خورشیدی در خانواده ای پا به جهان گذاشت که صدای خوش و خوب و رسا در آن خانواده موروثی و موهبتی خدادادی بود . پدر او هر روز با صدای بلند شروع به خواندن آواز میکرد و او نیز به تقلید از پدر آواز می خواند و از سن 5 سالگی خوانندگی را نزد پدر شروع و مشغول یادگیری ردیف ها و مقام های آواز ایرانی گردید.

شوق و علاقه این کودک به موسیقی و آواز به حدی بود که روزانه به جای بازی های کودکانه و شیطنت ، به هیچ چیز جز موسیقی فکر نمی کرد و خیلی مودب جلوی پدر می نشست و به فراگیری موسیقی می پرداخت.

یونس دردشتی در سن سیزده سالگی پدر را از دست داد و دیگر نتوانست از محضر او بهره ور شود لذا ، روزها به صفحات گرامافون گوش می داد و به اندوخته های خود می افزود تا این که به محضر مرحوم استاد مرتضی نی داود راه یافت و نزد آن استاد بی نظیر مشغول تحصیل و فراگیری علم موسیقی گردید . نخستین دستگاهی که نزد استاد آموخت ” دشتی ” بود که در اولین کنسرت خود به همراهی یحیی زرپنجه  در گراند هتل بر پا کرد از موفقیت بزرگ و فراوانی برخوردار گشت و همین موفقیت سبب شهرت و معروفیت بیش از حد برای او شد و به رادیو راه یافت تا جائی که نام ” بلبل رادیو ” را به او اطلاق کردند . وی در طول همکاری خود با رادیو ، با هنرمندانی مثل : مرتضی محجوبی ،  حسین یاحقی ،  ابراهیم منصوری ،  جلیل شهناز همکاری داشت و تمام دستگاههای ایرانی را اجرا کرده است و با اینکه حدود 70 سال از سن او می گذشت بخوبی می خواند .

یونس دردشتی بعد از انقلاب با توجه به محدودیت های که برای کلیمیان بوجود آمده بود به امریکا مهاجرت کرد و در سال 1374 در آنجا در گذشت.

یونس در دشتی (متولد:1288 ~ درگذشت:10/12/1374) نیویورک

یونس(یونا) دردشتی خواننده باتحصیلات کلاسیک درمدرسه آلیانس ودرموسیقی خودآموخته وبهره برده ازراهنمایی های یحیی زرین پنجه و مرتضی نی داوود با اولین کنسرت درگراند هتل تهران همراه یحیی زرپنجه (1305) وآخرین کنسرت درآمریکا (1370) وهمکاری با رادیو تهران ورادیو اصفهان (سالهای 1350-1330) و رادیو ایرانیان  در نیویورک ودارای لحن مشخص درخوانندگی وپیروی ازمکتب آوازاصفهان که ازآثار او می توان به تعدادی ضبط های رادیویی وچند صفحه گرامافون همراه سنتور عباس زندی  و تار  ابراهیم سرخوش، حاوی آوازها وچند تصنیف قدیمی اشاره کرد.

http://www.iranold.net

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن