قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
خوانندگانموسیقی ایرانی

ملوک ضرابی

 

 

ملوک ضرابی – بیدلان

ملوک ضرابی :کمتر کاسبی در بازارچه مروی واقع در خیابان بوذرجمهری بود که ملوک (کوتوله) را نشناسد او به این نام معروف شده بود آنها در مورد ارتباط ملوک با اقبال السلطان حرفهایی میزدند
اقبال السلطان مجاور منزل ملوک زندگی میکرد و هر وقت در منزل شروع به خواندن میکرد، ملوک هم به وجد می آمد و با باز نمودن پنجره با آواز به او جواب میداد، تا اینکه بالاخره ملوک با مشورت خواهران و در خفا اقبال السلطان را به استادی برگزید و از این نظر بود که بازاریها حرفهایی میزدند، و بعد که در کار خود ورزیده شد مسئله را آفتابی کرد و خواندن را برای مردم شروع نمود.
ولی پدرش حاج حسین فرش فروش بسیار متعصب بود بطوریکه وقتی شنید دخترش صفحه ای بنام ( عاشقم من منعم نکنید دردم برسید) را پر کرده و میخواهد این تصنیف را در اختیار مردم بگذارد تصمیم گرفت دخترش را بگناه این ( جرم) معدوم کند.

همیشه تعداد زیادی سر میزناهارهایش بودند هنرمند، تاجر، دانشگاهی، موسیقیدان و خود او بالای یک میز که مستطیل بلندی بود می نشست، بعضی ها بدون دعوت میآمدند و میگفتند ما از اینطرف رد میشدیم گفتیم سلامی بکنیم.
او همیشه ضرب خودش را پشت صندلی گذارده بود و بلافاصله بعد از صرف غذا صندلی را عقب میزد و با نواختن ضرب یک یا چند قطعه ضربی میخواند، به کسی مهلت صحبت کردن نمیداد از سیاست، هنر، موسیقی و تعریف حکایات و اتفاقات جالب و شنیدنی همه را میگفت و کاری میکرد که لذت غذا چند برابر شود. شیرین زبان بود و گفتنی های زیادی داشت.

او زنی بود نسبت به زندگی بسیار خوشبین و به عقیده او در این دو روز هستی به غیر مستی و عشق به هر چه رو کنی آخرش پشیمانی است.
ولی او عاشق نیکوکاری و احسان به هم نوعان بود و چون از داشتن فرزند محروم بود آنچه میتوانست برای کودکان یتیم انجام میداد و آنها را نزد خود میبرد و به پرورش و تربیت آنان همت می گماشت.

او اثراتی از خود بجا گذاشت چون ،”عاشقم من” ، “تو رفتی و عهد خود شکستی” ، “چه خوش صید دلم کردی” که اکثر آنها مورد توجه مردم قرار گرفت

اولین کنسرت او در دبیرستان فیروز بهرام انجام گرفت که شروع فعالیت های هنری اوشد و شهرت او از این دبیرستان آغاز شد.
مرحوم احمد دهقان برای شهرت ملوک ضرابی خیلی فعالیت کرد و بیستمین سال خوانندگی او را جشن گرفت و به او یک نشان فرهنگ اهداء نمودند. او در اکثر مجالس مهم در حضور سیاستمداران خارجی برنامه های جالبی اجرا میکرد و چون تنها به خواندن اکتفا نمیکرد و گه گاهی با نواختن ضرب و لطیفه و جوک گویی جلسات را بسیار گرم می کرد از این نظر در میهمانیهای رسمی کاخ گلستان هم او را دعوت میکردند.

از طاهرزاده متشکر بود که او را خیلی هدایت کرده بود و از معلم ضرب خود حاجی خان عین الدوله که علاوه بر ضرب آهنگهای ضربی را هم به او یاد داده بود همیشه سپاسگزار بود

harighebaad.persianblog.ir/post/145

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن