قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
خوانندگانموسیقی ایرانی

حسین قوامی

پیشینه حسین قوامی

برگ سبز

ساز و آواز

 

 

 

حسین قوامی هنرمندی که بیش از نیم قرن در خدمت موسیقی ایرانی بود ، نامی آشنای صاحبدلان است و مقام والای او بر کسی پوشیده نیست مردی فروتن و بی ادعا که آوای دلنشین او در دلها جای دارد و صفحات یا نوارهای آوای جاودانی اش را در هر خانه ای می توان سراغ گرفت . قوامی نه تنها خدمتگزار موسیقی بلکه مروج شعر و ادبیات نیز بود . شعر ها را چنان واضح و آشکار می خواند که هر شنونده ای می فهمید ، احساس می کرد و بدان گوش می سپرد . با قوامی ” رضی الدین آرتیمانی ” را شناختیم و به حال و هوای اشعار سعدی و حافظ و مولانا نزدیک شدیم . صدای نرم و بی مانندش ، درک فوق العاده اش از شعر و آگاهی ژرف اش از موسیقی ایرانی ، نام ویاد او را هرگز از قلب دوستدارانش نخواهد زدود .

سال 1288 خورشیدی در تهران زاده شد ، مادرش آوای گرمی داشت و به گفته ی استاد ” ….. هنگام تلاوت قرآن متوجه صدای گیرا و جذابش می شدیم ….” از ده – دوازده سالگی با صفحاتی که در دسترس بود به تقلید از صدای خوانندگان پرداخت ، هر چند که کار آسانی نبود و مخالفت پدر را نمی توانست سرسری بگیرد .

مرحوم حسین خان اسماعیل زاده استاد بزرگ موسیقی نزدیک خانه ی قوامی کلاس تعلیم داشت . استادی که هنرمند انی مانند : صبا – مرتضی محجوبی – رضا محجوبی – حسین یا حقی – حسین تهرانی و …. از شاگردان او بودند . رفت و آمد خانوادگی سبب شد تا مرحوم اسماعیل زاده به قدرت صدای حسین پی ببرد و به او پیشنهاد تعلیم بدهد اما پدر تسلیم نا پذیر می نمود . همسایگان و اهل محل چون دیدند حسین ضمن علاقمندی به آداب مذهبی صدای خوشی دارد ، شبهای ماه رمضان دنبالش می رفتند و او را به مسجد سپهسالار می بردند و از روی دفترچه ای که به دستش می دادند نزدیک به نیم ساعت در گلدسته ها مناجات خوانی می کرد . این نیز چندان نپایید و با ممنوعیت پدر رو برو شد . از آن پس حسین تنها می توانست در خانه و دور از چشم پدر با استفاده از صفحه به تمرین آواز سرگرم شود .

پس از در گذشت پدر ، مادر روشنفکر فرمان آزادی حسین را صادر کرد و چون برادرش مشغول یاد گیری تار بود به کمک وی با استادانی چون احمد عبادی و حسین یا حقی آشنا شد . سال 1308 تصادف به یاری او شتافت و مرحوم ” ظلی ” را شناخت . شناختی که به دوستی نزدیک انجامید و تا پایان عمر ” ظلی ” ادامه یافت . سال 1312 نخست با برادران وفادار و به دنبال آن با یکی از خوانندگان مشهور و سطح بالای آن دوران ” مرحوم عبدالله حجازی ” آشنا شد و مدت 6 سال نزد او به تعلیم آواز و شناخت ردیفهای موسیقی ایرانی گذراند . همزمان از محضر دیگر استادان کسب فیض کرد و به مقامی رسید که اساتید موسیقی معتقد شدند که او دستگاههای و مقام ها را به کمال می شناسد و اجرا می کند .

و دیری نپایید به رادیو دعوت شد و از سال ۱۳۲۵ همکاری اش با رادیو آغاز گردید و ۲۹ سال ادامه داشت.

درگذشت حسین قوامی ( مشهور به فاخته ای)

حسین قوامی از استادان موسیقی اصیل ایرانی دیده از جهان فروبست. او مدت ۷ سال ردیفها و دستگاههای موسیقی را به خوبی آموخت. در سال 1367 شمسی شورای ارزشیابی مشاغل هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان درجه یک هنری معادل دکتری به او اعطا کرد.

استاد حسین قوامی در سال 1368درتهران چشم ازجهان فروبست.استاد قوامی را پس از فوت در امامزاده طاهر کرج در کنار استاد بنان و مرتضی حنانه به خاک سپردند.

منبع : سایت خانه موسیقی

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن