قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
خوانندگانموسیقی ایرانی

محمود محمودی خوانساری

پیشینه محمود محمودی خوانساری

آواز محمودی خوانساری 2

آواز محمودی خوانساری 3

آواز محمودی خوانساری 4

آواز محمودی خوانساری ویولن خرم

 

 

محمود محمودی خوانساری

محمود محمودی خوانساری در سال 1313هجری شمسی در خوانسار متولد شد وی در خانواده ای مذهبی چشم به جهان گشود. پدرش حجت الاسلام آقاسید جمال الدین محمودی که از محبوبیت بسزایی در میان اهالی شهر خوانسار برخوردار بود. در دوران کودکی پدر توجه خاصی به محمود داشت به طوری که در دوران کودکی ایشان را به اصول مقدماتی فقه و عربی و آثار شعرای بزرگ اشنا نمود. از همان دوران کودکی صوت زیبایش همه را جذب خود می نمود. وی در همان دوران کودکی علاقه شدیدی به خوانندگان بزرگ همانند استاد طاهر زاده ، ادیب خوانساری و تاج اصفهانی پیدا کرده بود.
در سال 1325 با احداث کارخانه برق خوانسار امکان استفاده از رادیو برای افراد؛ بخصوص محمود بیشتر گشت در این شرایط محمود بیشتر میتوانست به کارهای بزرگان مورد علاقه اش گوش فرا دهد.
وی شاگرد غیر مستقیم حبیب شاطر حاجی و سید حسین طاهر زاده بود. و اصول موسیقی را با ریاضت از آن هنرمندان نامی آموخت.
اکثر کارهای او در نوع آواز بود .ساز تخصصی وی ضرب بود و به آن تسلط کامل داشت و قطعات موسیقی را به زیبایی می نواخت. به خاطر تلاش بی وقفه اش در زمینه تلفیق شعر و هنر آواز از تبحری برخوردار بود به طوری که کمتر کسی صدایش به سوزناکی و زیبایی وی بود.
اولین کار وی با همکاری استاد اسد الله ملک اغاز گشت. و در برنامه ای به نام نوایی از موسیقی ملی در سال 1349 فعالیتش اغاز گردید. این برنامه در آن زمان به سرعت در میان مردم محبوبیت پیدا کرد.
وی فردی متواضع و فروتن بود به طوری که در همان دوران پیشنهادهای مالی و شرایط عالی برای ایشان به وجود آمد اما چون اعتقاد داشت که آواز یک ودیعه الهی است هیچکدام از این پیشنهادهای بزرگ را نپذیرفت.
از معروفترین کارهای وی که در برنامه نوایی از موسیقی ملی پخش شده بود عبارتند از:
مرغ شباهنگ در مایه افشاری و همچنین میخانه در مایه دشتی و سکوت و مستی در مایه سه گاه که هر سه از ساخته های استاد اسد الله ملک بودند و همچنین کار معروفی به نام لاله پر پر توسط استاد فرهنگ شریف ساخته شد. وی سرانجام در دوم اردیبهشت 1366 دار فانی را وداع گفت. .

اساتیدش کمال دهقان ، ابوالحسن صبا و منوچهر خهانبگلو بودند.او یکی از خوانندگان گروه گلها بود.

http://isfahanportal.ir/framework.jsp?SID=2075

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن