قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
خوانندگانموسیقی ایرانی

جمال وفایی

 

جمال وفایی به سال 1319 در خیابان ری تهران کوچه

آصف الدوله متولد شد و دوران کودکی را زیر نظر پدرش که از صدایی بسیار خوش برخوردار بود می گذراند . پدر جمال {محمد علی} قرآن را با صوتی بسیار شیرین و جذاب تلاوت میکرد و اولین قارئی بود که صوت قرآن وی از رادیو پخش می شد و نامش در رادیو “نجفی کرمانشاهی” اعلام گردید . پدر جمال ، که غیر از رادیو به مجالس روضه خوانی و ختم و ترحیم می رفت جمال را هم دنبال خود می برد و رموز خواندن را به وی می اموخت و جمال هم در هر جلسه یی که شرکت می کرد و می خواند ، پدرش پولی جهت تشویق به وی می داد

جمال در هفت سالگی به مدرسه ترقی می رود ، در این مدرسه با آقای منوچهر نوذری {هنرمند شایسته تئاتر و رادیو} که فن بیان تئاتر را تدریس میکرد آشنا می شود . و وی که کودکی خردسال بود به رهبری نوذری ، اولین پیش پرده یی به نام “بچه های شکمو” را در مدرسه می خواند که فوق العاده مورد توجه حضار قرار گرفت و مدیر مدرسه از فردای آن روز به او تکلیف می کند که سر صف قرآن و دعا بخواند و وی از هفت سالگی خواندن را شروع میکند .

جمال پس از مدتی که با پدرش به مجالس ترحیم میرفت ، یک روز پس از خواندن مرثیه یی ، شخصی به نام “عبدالرحیم اعتماد مقدم” که از کارکنان جامعه باربد بود حضور داشت و صدای وی را که می شنود با پدر جمال صحبت میکند و از وی تقاضا میکند که اجازه دهد جمال در جامعه باربد نزد اسماعیل مهرتاش که همه را مجانی تعلیم می داد ، جمال را هم تعلیم دهد و گفت :”حیف است این صدا از فیض چنین استادی بی بهره ماند.” پدرش هم موافقت می کند و بدین طریق جمال به کلاس اسماعیل مهرتاش راه یافت و مدت دوازده س

ال هفته ایی دو روز در کلاس استاد و هفته ای یک روز زیر نظر “دکتر نامدار” استاد فن بیان و موسیقی رفت و همزمان با خوانندگانی چون : شجریان ، عبدالوهاب شهیدی ، منتشری ، نوابی و صفاریان تعلیم گرفت .

روزی در کلاس که مشغول تمرین بود ، “مرحوم دکتر مهدی برکشلی” وارد شد و گوش به خواندن وفایی می دهد و بلافاصله از استاد مهرتاش می خواهد که اجازه دهد وی در جشن دانشگاه تهران برنامه اجرا نماید ، استاد می پذیرد و وفایی در دانشکده ادبیات دانشگاه تهران اولین کنسرت خود را همراه با استادانی نظیر : فرامرز پایور ، حسن کسایی ، حسین تهرانی ، اجمد عبادی و اصغر بهاری اجرا کرد و پس از چندی در سالن هنرهای زیبای کشور ، همراه با کمانچه اصغر بهاری قطعه ایی در افشاری اجرا کرد که از رادیو و تلویزیون پخش می گردد و موجب شهرت وی میگردد . در سال 1345 ، رسما به رادیو دعوت شد و با آقایان :عباس شاپوری ، حبیب اله بدیعی ، منصور صارمی ، اسداله ملک ، فرهنگ شریف ، عباس زندی و مرحوم افتتاح همکاری خود را آغاز میکند . در برنامه گلها اعم از گلهای رنگارنگ ، برگ سبز ، شاخه گل شرکت میکند و بیشتر اهنگ های مهدی خالقی را که برایش می ساخت اجرا می کرد و بهترین آن از نظر خود وفایی “جمال کعبه” نام دارد که روز عید قربان از رادیو پخش شد .

وفایی پس از مدتی ، برای شرکت در برنامه ی “ساز های ملی” به رهبری آقایان : مهدی فلاح و حسینعلی مفتاح و به سرپرستی ضیاء مختاری رفت که مدت 5 سال ادامه داشت ، آهنگ های ارکستر “سازهای ملی” را آقایان : اکبر محسنی ، ابراهیم خان منصوری و عبداله جهان پناه می ساختند و برنامه های مختلفی نیز همراه با آقایان : منصور صارمی ، اسداله ملک ، جواد لشگری ، بزرگ لشگری ، حسین صمدی و معارفی اجرا نمود .

وفایی سفرهایی به کشورهای : افغانستان ، آلمان و آمریکا جهت شناساندن موسیقی ملی ایران همرا با زنده یاد محمودی ، عباس زندی ، حبیب اله بدیعی ، علی تجویدی و مهدی تاکستانی نمود . و حدود 40 آهنگ از خود به جای گذاشت . جمال وفایی اعتقاد دارد که چه دارد از مساعی و تشویق های پدرش است و روز یکه در اوج شهرت بود خبرنگاری از وی پرسید که ” شما چگونه خواننده شدی؟” در پاسخ آن خبرنگار گفت :‌”صدا ارثی است کسی نیست و من هر چه دارم از پدرم به ارث برده ام.”

منبع:

http://nawaye-irani.blogfa.com/post-3.aspx

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن