قالب وردپرس پاتوق وردپرس افزونه وردپرس
آلات موسیقیموسیقی ایرانینوازندگان

سورنا

 

در مورد این ساز:

سرنا در ایران:

سرنا سازی نه تنها محلی، بلکه قدیمی است. در اشعار شعرای ایران به کرات نام سرنا یا سورنا یا سورنای آمده است. در نواحی بختیاری و دزفول سرنای کوچک معمول است. سرنای محلی معمولا با دهل نواخته می شود.

ریشه لغت سرنا:

سُرنا و کَرنا هر دو به معنی بوق و با لغت “Horn” در انگلیسی از یک ریشه میباشند. در اصل در میان اقوامی که زبان هندواروپائی اولیه را صحبت میکردند این ساز به علت اینکه از شاخ حیوانات ساخته میشد به این اسم نامیده شده. شاهد دیگری که به این ادعا و مشابهت مهر تائید میزند نام ذوالقرنین، به معنی دارنده دو شاخ است. قَرن که مُعَرَّب کَرن است (که در اسم کَرنا مشاهده میشود) به معنی شاخ میباشد. البته سُرنای کنونی به مراتب از بوقهای شاخی اولیه پیشرفته تر است، ولی عضوی از خانواده سازهای بادی یا بوقی به شمار میآید.

رخنه در فرهنگ:

همچنین ضرب المثلی در پارسی برگرفته از این ساز ساخته‌شده‌است که می‌گوید: «آدم ناشی، سرنا را از سر گشادش می زنه.»

آصفی سورنای asafi surnay یا آصفی زورنا asafi zurna
چنانچه از نامش پیداست ، سازی بوده از خانواده موسیقی بادی زبانه دار ، از رده سورنای یا زرنا .

رئوف یکتابیک می گوید : « این ساز فعلا از میان رفته . » و سپس توضیح می دهد : « چون آصف به معنی وزیر است و در قدیم هر وزیری در دربار خلفای احتمال داد که آصفی زورنا یک سورنای زیبا و جواهر نشان و طلاکوبی بوده که توسط این نوازندگان به کار می رفته است .»

نظر دیگر این است که آصف وزیر حضرت سلیمان بود و نوازندگان این ساز او را مراد و مرشد خود می خواندند ، چنانچه نوازندگان نی حضرت داود یا حضرت سلیمان و احتمالا حضرت علی ( ع ) را مرشد مراد خود می دانند . در لغتنامه دهخدا آمده است : « کمال اسماعیل آصف نام خنیاگر مشهور ، به زمان داود نبی است … و ضمنا آصف نام یکی از ابزارهای موسیقی است .» براین اساس شاید بتوان گفت که چون کمال اسماعیل آصف نوازنده و یا احتمالا اصلاح کننده این سورنای بوده است ، آن را آصفی زورنا و یا آصفی سورنای نامیده اند . نیز ( سورنای ) .

برگرفته از:

رده‌های صفحه: سازهای بادی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن